Rumień na twarzy – jak się pozbyć permanentnych rumieńców?

Rumień na twarzy to efekt nadmiernego rozszerzania się śródskórnych naczyń krwionośnych. Objawia się wyraźnym zaczerwieniem policzków. Może również obejmować nos, czoło i brodę. Rumień na twarzy jest najczęściej wynikiem niekorzystnego oddziaływania czynników zewnętrznych na skórę, ale może być również objawem konkretnego schorzenia, np. trądziku różowatego.

Jak powstaje rumień na twarzy?

Rumień na twarzy to wyraźne, nieprzemijające zaczerwienie skóry. Może przybierać różne kształty i zajmować mniejsze lub większe obszary skóry. Najczęściej pojawia się na policzkach i nosie. Rumień na twarzy może występować równolegle z innymi objawami, takimi jak: poszerzone naczynka (tzw. pajączki, teleangiektazje), nadwrażliwość skóry, pieczenie, wypryski oraz małe, czerwone guzki i pryszcze.

Czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się rumienia na twarzy, to:

  • narażenie na skrajne warunki pogodowe (np. bardzo niskie albo bardzo wysokie temperatury bądź nagłe zmiany temperatur);
  • częsta ekspozycja skóry na słońce i korzystanie z solarium;
  • picie gorących napojów i jedzenie gorących potraw;
  • spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach;
  • przyjmowanie niektórych leków, np. antybiotyków;
  • częste spożywanie pikantnych potraw;
  • trądzik różowaty;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • niedobory witamin,
  • alergie skórne i pokarmowe,
  • nadmierny wysiłek fizyczny.

Na czym polega laserowe usuwanie rumienia?

Dla wielu osób permanentne zaczerwienienie na twarzy stanowi defekt estetyczny, powodujący dyskomfort, dlatego poszukują skutecznej metody usuwania rumienia. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny zabieg, powinieneś skonsultować się z dermatologiem w celu właściwego zdiagnozowania problemu. Rumień na twarzy może być bowiem oznaką poważnej choroby, atakującej cały organizm – tocznia rumieniowatego.

Po wykluczeniu innych schorzeń warto zastanowić się nad laserowym usuwaniem rumienia. Według specjalistów z Kliniki Miracki w Krakowie zabieg ten dobrze sprawdza się w redukcji rozmaitych zmian naczyniowych. Zabieg laserowy polega na użyciu wiązki światła o określonej długości fali. Dłuższe fale światła działają na głębsze naczynia krwionośne, podczas gdy krótsze koncentrują się na bardziej powierzchniowych naczyniach. Energia kumuluje się w uszkodzonym naczyniu krwionośnym i powoduje jego podgrzanie. Ciepło przenoszone na ścianę naczynia trwale je zamyka.

Czas trwania zabiegu uzależniony jest od rozmiaru i charakteru rumienia – trwa od kilku do kilkunastu minut. Laseroterapię wykonuje lekarz. Po laserowym usuwaniu rumienia można się spodziewać zaczerwienienia i lekkiego obrzęku skóry, który utrzymuje się przez kilka dni. Po tym czasie skóra wraca do normy, a rumień staje się mniej widoczny. Dla uzyskania optymalnych efektów zazwyczaj konieczne jest wykonanie serii zabiegów. O ich liczbie i częstotliwości decyduje lekarz wykonujący zabieg.

Jak dbać o cerę skłonną do rumienia?

Osoby, które mają skłonność do rumienia, powinny przede wszystkim unikać czynników, które mogą go wywoływać – słońca, wysokich temperatur, mrozu, alkoholu. O cerę naczynkową trzeba odpowiednio dbać, nawet gdy uda nam się pozbyć rumienia za pomocą lasera. Zabieg nie zapobiega bowiem nawrotom dolegliwości. Do pielęgnacji skóry należy używać delikatnych produktów dedykowanych cerze naczynkowej. Przed wyjściem z domu na twarz nakładaj krem o wysokim stopniu ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie.