Przebarwienia to płaskie plamki w kolorze ciemniejszym niż skóra. Powstają m.in. pod wpływem działania promieni UV. Sprawdź, jak można je usunąć.
Jak pozbyć się przebarwień na skórze? Sprawdzone sposoby
Przebarwienia na skórze to problem, który dotyka wielu osób. Najczęściej pojawiają się po lecie, kiedy skóra wystawiana jest na działanie promieni słonecznych. Tradycyjne kosmetyki bywają nieskuteczne w starciu z przebarwieniami. Jak poradzić sobie z tym problemem? Podpowiadamy.
Przyczyny powstawania przebarwień
Przebarwienia na skórze powstają na skutek zaburzenia wytwarzania melaniny – barwnika skóry. Problem tkwi w podstawnej warstwie naskórka, gdzie znajdują się melanocyty (komórki produkujące melaninę). Nieestetyczne plamki pojawiają się wtedy, gdy produkcja melaniny zostaje nagle zwiększona w jednym miejscu.
Czynniki, które sprzyjają powstawaniu przebarwień to:
- nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne,
- zaburzenia hormonalne organizmu, m.in. choroby tarczycy, PCOS, choroby nadnerczy,
- ciąża,
- doustna antykoncepcja hormonalna,
- menopauza,
- dojrzały wiek,
- predyspozycje genetyczne,
- stany zapalne skóry, np. trądzik.
Jak usunąć przebarwienia na skórze?
Skóra z przebarwieniami wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy ją regularnie złuszczać, stosując peelingi dostosowane do typu cery, np. drobnoziarniste lub enzymatyczne. Należy wykonywać je co kilka dni. Warto też sięgać po kosmetyki, zawierające kwasy o działaniu rozjaśniającym, retinol, a także witaminę C. Preparaty, które są pomocne w walce z przebarwieniami mogą też zawierać wyciągi z ogórka, porzeczki, cytryny czy pietruszki. Dla uzyskania wyraźniejszego efektu można udać się do kosmetyczki na peeling chemiczny o głębszym działaniu.
W przypadku przebarwień ważna jest profilaktyka – zapobieganie powstawaniu nowych plam. Gdy skóra ma tendencje do przebarwień, należy ją odpowiednio zabezpieczać przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, stosując kremy z ochroną przed UVA i UVB.
Zalety laserowego usuwania przebarwień
Przebarwienia na skórze to złożony problem, którego całkowicie nie rozwiążą zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w domu. Jak wyjaśniają eksperci z Kliniki Miracki w Katowicach, efektywne leczenie przebarwień powinno opierać się na zabiegach, które wpływają na reakcje zachodzące w głębszych warstwach skóry i odwracają zaburzone procesy chemiczne. W ten sposób działa technologia laserowa.
Wiązka lasera naświetla głębokie warstwy skóry, w których znajdują się melanocyty. Dzięki temu energia dociera bezpośrednio do chromoforu melaniny i może go skutecznie rozbić. Wierzchnia warstwa naskórka ulega niewielkiemu uszkodzeniu. Tworzą się drobne strupki, które znikają po kilku dniach, odsłaniając skórę pozbawioną przebarwień, o wyrównanym kolorycie.
Zabieg laserowy umożliwia całkowite usunięcie przebarwienia, jednak dla uzyskania takich efektów konieczne jest zazwyczaj wykonanie serii zabiegów. Podczas konsultacji wstępnej lekarz ustala z pacjentem, ile sesji będzie potrzebnych. Pojedynczy zabieg trwa nie dłużej niż kilkanaście minut.
Za pomocą technologii laserowej można usunąć różnego rodzaju zmiany pigmentacyjne skóry, takie jak: przebarwienia posłoneczne i pozapalne, plamy starcze, melasmę czy piegi. Dzięki temu, że laser pobudza procesy odnowy skóry, dodatkowym efektem zabiegu jest odmłodzenie skóry.
Rezultaty laserowego usuwania przebarwień są trwałe, jednak trzeba mieć na uwadze, że zabieg nie zapobiega powstawaniu nowych plam. Dlatego trzeba odpowiednio zadbać o skórę i chronić ją przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak promieniowanie słoneczne.
W razie innych pytań skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.