Ile kosztuje utrzymanie konia? Wyjaśniamy!

Który jeździec nie marzy o własnym koniu? Jednak kupno własnego zwierzęcia powinno być dokładnie przemyślane. Hodowla koni jest czasochłonnym zajęciem wymagającym wiedzy i doświadczenia. Co więcej, utrzymanie już jednego zwierzęcia wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Ile kosztuje utrzymanie konia? Sprawdź!

 

Sprawdzamy, ile kosztuje utrzymanIe konia – koszt pensjonatu

Zastanawiasz się, ile kosztuje utrzymanie konia? Analizę kosztów zaczynamy od sprawdzenia ceny za tak zwany pensjonat dla koni. Umieszczenie swojego wierzchowca w odpowiednio przystosowanej przestrzeni do koszt rzędu od 400 do nawet 2500 zł. Cena zależy od wielu czynników, przede wszystkim lokalizacji, poziomu ośrodka, infrastruktury, dodatkowych udogodnień i zapewnionej opieki. Standardowo w cenie otrzymujemy boks z systematycznie wymienianą ściółką, paszę objętościową i treściwą, sprzątanie i karmienie, wypuszczanie na padok, a także opłaty za prąd i wodę. Dodatkowo niektóre hotele oferują lepszą ściółkę, dodatki żywieniowe, częstsze padokowanie lub wyprowadzanie do karuzeli, a nawet korzystanie z solarium dla koni.

 

Pielęgnacja konia

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym u konia jest przycinanie kopyt. Kowal powinien odwiedzać zwierzę co 4-6 tygodni. Koszt klasycznego kucia to około 200-400 zł. Ponadto, koń powinien być stale pod kontrolą weterynarza, który regularnie będzie odrobaczał zwierzę (50-70 zł co sześć miesięcy), tarnikował zęby (150-400 zł co 2, 3 lata), wykonywał szczepienia (50-100 zł co rok lub co pół roku w przypadku koni wyjeżdżających na zawody). Nie można zapominać również o okresowych badaniach krwi.