Romantyczne pergole

Odpoczynek w cieniu pergoli. To może sprawić przyjemność każdemu. Pierwotnie pergole pomyślane były jako ramy dla pnących się roślin, na przykład winorośli. Stopniowo rozbudowywano je, bo sama idea okazała się nad wyraz atrakcyjna.

Przyjemność niejednoznaczności

Pergola w atrakcyjny sposób organizuje naszą przestrzeń. Z jednej strony jesteśmy jakby odseparowani od reszty świata i ogrodu. Z drugiej strony odczuwamy komfort przebywania na zewnątrz. Rośliny obrastające ramę tworzą rodzaj tunelu czy pomieszczenia. Możemy tam się skryć i pobyć w samotności. Albo urządzić przyjęcie, a goście poczują się trochę jak w domu, trochę jak w ogrodzie.

Intymność i otwartość

Pergola zapewnia z jednej strony prywatną i częściowo odizolowaną przestrzeń, a z drugiej strony otwiera na malowniczy świat. Umożliwia nam przebywanie na pograniczu.

Życie w cieniu pergoli

Szybko przekonamy się, że to cudowne miejsce do tego, żeby zorganizować tam miejsce sprzyjające spotkaniom. To doskonała alternatywa dla tarasu czy patio. Wystarczy ustawić wygodne meble ogrodowe i można spędzać czas w cieniu pergoli. Przyda się także huśtawka do ogrodu i komfortowe leżanki aluminiowe czy technorattanowe.

Ekspozycje

Pergola może okazać się świetnym miejscem do pracy i zabawy. Możemy też zaprezentować tutaj nasze prace artystyczne, zorganizować wernisaż. To naprawdę niebanalne miejsce można wykorzystać na różne sposoby. Pięknie pnące się rośliny to przecież najlepsza ozdoba dla sztuki.

Pergola, która nas prowadzi

Pergola może też być rodzajem interesującego przejścia. Podłoże można wówczas wysypać na przykład korą kamienną. Uzyskana w ten sposób ścieżka zaprezentuje się romantycznie i naturalnie.

Wielkość pergoli

Możemy dobrać wielkość pergoli do obszaru, którym dysponujemy. Elementarna zasada jest taka, że proporcje zależą od wysokości. Pod pergolą musi bez trudu zmieścić się dorosły człowiek w pozycji wyprostowanej.