POMYSŁ NA ORYGINALNY OGRÓD

Posiadanie własnego ogródka jest dla wielu osób prawdziwym skarbem, niezależnie od tego jak dużo przestrzeni w nim znajdziemy. Osoby mieszkające w miastach tęsknią czasami za zielenią i naturą, a parki, choć często wyglądają pięknie, nie zawsze pozwalają na to by usiąść, wyciszyć się i cieszyć naturą. To dlatego posiadacze przydomowych ogródków dbają o to, by ich własny kawałek zieleni był miejscem przytulnym i pozwalającym na pełen relaks. Aby tak się stało, miejsce musi być zaaranżowane w pełni według wymogów właściciela, a skoro mowa o aranżacji, nie można zapomnieć o ozdobach ogrodowych. Przedmiotów nadających się do wzbogacenia wystroju jest bardzo wiele i możemy je znaleźć na przykład w sklepach ogrodniczych, jednak są elementy, które sprawdzą się nie gorzej, choć nie są kojarzone z ogrodem. Wykorzystując niektóre z nich i kierując się kreatywnością, sprawimy, że ogród nabierze charakteru i będzie się wyróżniał na tle innych tego typu miejsc.

 

CIEKAWE ROZWIĄZANIA

 

Jeżeli posiadamy niewielką przestrzeń, możemy sprawić, że będzie wyglądała na większą. Jak? Tworząc miniaturowy ogród w ogrodzie. Będziemy do tego potrzebowali jedynie bańki na mleko i odrobiny ozdobnych kamieni. Wybierzmy w ogrodzie miejsce, które jest dobrze nasłonecznione i stwórzmy koło o średnicy około metra, pozbywając się wewnątrz niego wszelkich roślin. Aby stworzyć barierę i dodać głębi, koło otoczmy kamieniami. Wewnątrz wkupujemy bańkę na głębokość, która uchroni naczynie przed przewróceniem przez wiatr, ale nie za głęboko, aby było widać większość bańki. Wypełniamy ją ziemią do ¾ wysokości i sadzimy w niej rośliny. Możemy posiać nasiona, lub przesadzić całe rośliny, tak by nie musieć czekać. Wokół bańki również sadzimy rośliny, a jeśli nie chcemy by w okręgu wyrastała trawa lub chwasty, możemy wysypać na ziemię korę, przykrywając wolne miejsca. W ten sposób stworzymy miniaturowy ogród, który nie tylko stworzy iluzję większej przestrzeni, ale także z pewnością sprawi, że osoby odwiedzające nasz ogród od razu zwrócą na niego uwagę. Bańkę możemy wkopać w centrum miniaturowego ogródka, lecz jeśli wolimy brak symetrii, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie by skopać ją przy brzegu. Dlaczego akurat bańka? Powodów jest kilka. Przede wszystkim bańka na mleko jest nieoczywistym, oryginalnym rozwiązaniem, a dodatkowo kojarzy się ona z wiejską sielanką, co automatycznie przywodzi do głowy przyjemne myśli.

Ponad to bańka na mleko jest także bardzo wytrzymałym naczyniem. Jest ona często wykonana ze stali nierdzewnej, zabezpieczonej dodatkowo emalią, dzięki czemu bańka będzie odporna na przeciwności pogodowe i nie będzie rdzewieć. Dzięki zastosowaniu emalii, bańki mogą posiadać różnego rodzaju wzory, na przykład przedstawiające kwiaty. Wybierając taki egzemplarz, jeszcze lepiej wpasujemy go w nasz miniaturowy ogród. Bardzo dobrze sprawdzają się także inne akcesoria kuchenne, takie jak szklane pojemniki na suchą żywność. Na początku warto jednak zaznaczyć, że nie powinny one stać w miejscu mocno nasłonecznionym, tak aby nie skupiły promieni słonecznych i nie wywołały pożarku.

Takie wysokie, szklane słoje możemy wypełnić szyszkami, ozdobnymi kamieniami lub innymi elementami pasującymi do tematyki natury. Takie pojemniki możemy postawić przy domu lub pod daszkiem i choć nie spełnią one żadnej praktycznej funkcji, bez wątpienia będą wyglądać bardzo estetycznie. Kuchnia jest bardzo dobrą inspiracją, która możemy kierować się podczas planowania aranżacji ogrodu. Warto mieć w tym miejscu stolik i krzesła, dbając przy tym, aby na stoliku stał dzbanek z wodą oraz kilkoma plastrami cytryny, pokazując w ten sposób gościnność. Już taki drobiazg pozytywnie wpłynie na to jak odbierany będzie nasz ogród, a dodając do tego odrobinę kreatywności i detali, będziemy w stanie przekształcić nawet najmniejszy ogródek w prawdziwą oazę spokoju.

 

NATURALNE ROZWIĄZANIA

 

Jeżeli mamy taką możliwość, warto na brzegach ogródka stworzyć naturalną barierę z drzewek, które możemy kupić gotowe do przesadzenia. Nie tylko uczynią one ogród bardziej komfortowym, ale także będą pięknie wyglądać. Z czasem kiedy podrosną, staną się także domem dla ptaków, a ich śpiew będzie nas budził wiosną i latem. Przede wszystkim pamiętamy, że ogród ma być dla nas, dlatego urządźmy go tak jak chcemy, niezależnie czy chcemy posiadać go w celu uprawy warzyw i ziół, czy bardziej zależy nam na pięknym wyglądzie i możliwości odpoczęcia w cieniu drzew.