Ogród pejzażowy to ogród w stylu angielskim, tworzony w dużej mierze przez samą naturę. W dawnych ogrodach angielskich ogrodnik pozwalał, żeby to natura sama tworzyła swoje kompozycje. Ogrody te dopiero z czasem nabierały niezwykłego charakteru. Obok natury tworzył w nich także czas. Przemijanie kreowało ich niezwykłą urodę. Zresztą styl angielski szczególnie podkreślał urodę upływającego czasu. Wprowadzał ruiny do ogrodowego pejzażu.
Postarzanie ogrodu
Współcześnie także lubimy to, co dawne a nawet archaiczne. Także nowoczesny ogród często udaje, że jest wiekowy. Szczególnie widać to w ogrodzie w stylu naturalistycznym. Pojawiają się w nim celowo postarzone elementy. Na przykład mury czy elewacje. Istotną rolę odgrywa tutaj kamień naturalny, którego nie czyści się, ale pozwala się, żeby zarastał mchem czy trawą.
Natura na każdym kroku
Nowoczesny ogród naturalistyczny podobnie jak ogród pejzażowy powinien tworzyć się sam, w wyznaczonych przez nas granicach. Zaskakuje nas na każdym kroku. Czujemy się w nim jak w górskim lesie albo nad rzeką. Nie wiemy do końca, co jeszcze może się wydarzyć. Stare drzewa tworzą niezwykły mikroklimat. W ich pobliżu znajdujemy skalniaki, które wydają się mieć setki lat.
Powracamy do natury
Najsłynniejszy powrót do natury obwieścił J.J. Rousseau w XVIII wieku. Powracamy do niej w dalszym ciągu w XXI wieku. Nasz obecny powrót do natury wydaje się ostatnią deską ratunku przed całkowitym zanurzeniem w technologicznej i multimedialnej rzeczywistości.
Bardziej swobodny ogród pozwala nam faktycznie powrócić choć na chwilę do natury, nawet w najbardziej okrojonej wersji. Umożliwia nam wyjście choć na moment do prawdziwego świata kolorów, zapachów i kształtów pochodzących od samej przyrody.