Najlepsze drewno na taras i balkon

Wiosenne i letnie miesiące sprawiają, że coraz więcej czasu chcemy spędzać na świeżym powietrzu. Aby móc się nim cieszyć, nie zawsze musimy opuszczać granice domu. Balkony i tarasy potrafią dać nam sporo radości i odpoczynku. Aby spełniały swoją rolę, gwarantowały bezpieczeństwo i cieszyły oko, musimy zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Jedna z najważniejszych decyzji podczas projektowania takiej przestrzeni, to bez wątpienia dobór odpowiedniej podłogi. Na pewno wielu z nas spotkało się z opiniami, według których drewno nie sprawdza się w miejscach narażonych na kontakt z czynnikami atmosferycznymi. To jednak nieprawda. Wcale nie musimy rezygnować z wymarzonej podłogi na tarasie lub balkonie.

Jakie drewno na taras i balkon

Argumenty przeciwników stosowania drewna na tarasach i balkonach są zrozumiałe i w wielu momentach znajdują pokrycie z rzeczywistością. Faktycznie, większość rodzimych gatunków, takich jak sosna, świerk lub modrzew syberyjski pozostawiona sama sobie może nie sprostać wymagającym warunkom, jakie narzuci im surowy klimat. Należy jednak pamiętać, że nawet w ich przypadku właściwa pielęgnacja i regularna impregnacja zapewni wytrzymałość i właściwą estetykę na okres 10 lat (dla sosny i świerka) i 10-15 lat (dla modrzewia). Myśląc o takich elementach, warto jednak zainwestować w bardziej wytrzymałe gatunki. Bliski krewniak modrzewia europejskiego – modrzew syberyjski, ze względu na małe przyrosty roczne, znacznie lepiej sprawdzi się w tym zastosowaniu i, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji, będzie nam towarzyszył przez 15-20 lat. Jeszcze trwalsze okażą się gatunki drewna egzotycznego. Piękne deski Bangkiraj albo Massaranduba wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla luksusowych przestrzeni znanych z filmów i folderów reklamowych. Świetnie sprawdzą się na naszym tarasie lub balkonie i bez żadnego olejowania staną się ozdobą domu na okres od 15 do 25 lat.

Kompozyt na balkon i taras

Próbą zachowania niepowtarzalnej estetyki drewna i wyeliminowania jego oczywistych wad są deski kompozytowe. Świetnie radzą sobie z każdymi warunkami atmosferycznymi, nie zniekształcają się, nie pracują i przypominają naturalny pierwowzór. Do ich minusów należy zaliczyć nagrzewanie się (co nie zawsze będzie bezpieczne dla zdrowia naszego i naszych najbliższych – zwłaszcza małych dzieci). Wydawałoby się, że ze względu na kompromisowe podejście, jest to idealne rozwiązanie. Na szczęście rozwój technologii pozwolił na stworzenie materiału, który będzie w pełni naturalny, ale wyeliminuje brak trwałości i stosunkowo krótką żywotność.

Drewno Thermory na zewnątrz

Drewno modyfikowane termicznie Thermory to unikalna propozycja, która znakomicie sprawdzi się na balkonach i tarasach. Dzięki poddaniu desek zaawansowanej obróbce, są w pełni odporne na działanie wilgoci, pleśni i grzybów. Nie odkształcają się, nie skręcają, są trwałe i – co najważniejsze – w przeciwieństwie do naturalnego drewna, nie wymagają jakichkolwiek ingerencji. Nie musimy więc martwić się o regularną impregnację, a w przypadku pominięcia olejowania, deski nabiorą stylowego, patynowego koloru. Na tarasach i balkonach świetnie spisze się zarówno Thermory sosna skandynawska (zapewniająca od 20 do 25 lat odporności), jak i Thermory jesion amerykański (powyżej 25 lat wytrzymałości). Pierwsza opcja charakteryzuje się pięknym, miodowym kolorem, druga idealnie wpisze się zwłaszcza w nowoczesne projekty dzięki głębokiej, czekoladowej barwie.
Artykuł powstał przy współpracy z marką Komplex Market – importerem drewna profilowanego i kompozytów, a także wyłącznym przedstawicielem marki Thermory.
Firma posiada szeroką ofertę desek tarasowych, elewacyjnych, drewna konstrukcyjnego, płyt osb oraz wiele innych.