Mocowanie hamaka ogrodowego

W zależności od tego, jaką aranżację posiada nasz ogród a także, jakie mamy wymagania względem jego funkcjonalność, możemy się zdecydować na dwa podstawowe sposoby montowania hamaków w nich zlokalizowanych. Pierwszy typ, opiera się na wykorzystaniu architektury oraz walorów naturalnych ogrodu.

W zależności od tego, jaką aranżację posiada nasz ogród a także, jakie mamy wymagania względem jego funkcjonalność, możemy się zdecydować na dwa podstawowe sposoby montowania hamaków w nich zlokalizowanych. Pierwszy typ, opiera się na wykorzystaniu architektury oraz walorów naturalnych ogrodu. Jeżeli znajdują się na nim duże drzewa, do których można przymocować brzegi hamaka, to bez najmniejszego problemu możemy je wykorzystać. Jednakże w takim wypadku należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Po pierwsze pnie lub gałęzie powinny być wystarczająco grube i solidne, by unieść ciężar osób, korzystających z hamaka. Kolejną kwestią jest bardzo dokładne zabezpieczenie kory przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą być efektem pocierania linek mocujących o jej powierzchnię. Takie urazy, powstające nawet w bardzo małym stopni, mogą zaszkodzić zdrowiu drzew. Warto także zauważyć, iż bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie zastosowanie łączy zatrzaskowych, montowanych pomiędzy płótnem a liną oplatającą pień, które pozwolą na szybki demontaż, bez konieczności każdorazowego odwiązywania bądź odpinania liny z drzewa. Oczywiście hamak może być także zawieszony pomiędzy ścianami, płotem lub innymi elementami konstrukcyjnymi, jednakże rozwiązanie to nie jest już tak atrakcyjne pod względem kontaktu z naturą oraz możliwości korzystania z odpowiedniego cienia, jak w przypadku większych drzew, szczególnie liściastych.

Inną perspektywą może być hamak, zawieszony na wolnostojącym stelażu, który można ustawić w dowolnym miejscu i bez problemu przenosić, zgodnie z bieżącymi wymaganiami. Jest to opcja znacznie kosztowniejsza w zakupie, jednakże dająca wyjątkowo dużą mobilność w kwestii organizowania sobie przestrzeni do wypoczynku. Konstrukcje tego typu wymagają jedynie ustawienia ich na płaskiej przestrzeni. Jest to opcja dedykowana szczególnie nowo zakładanym ogrodom, które nie posiadają odpowiedniego zaplecza w postaci dużych drzew, rosnących w odpowiedniej odległości od siebie, pozwalającej na montaż hamaka.