Domy z bali – poznaj ich zalety

Domy z bali wyglądają zjawiskowo. Są solidne, przestrzenne i mają swój klimat. Co sprawia, że wiele osób decyduje się, by mieszkanie w metropolii zamienić na górski domek na wsi lub na peryferiach miasta? Sprawdź to w naszym artykule i zdecyduj, czy drewniane domy całoroczne bądź sezonowe to dobre rozwiązanie także dla Ciebie i Twojej rodziny.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Jakie są rodzaje domów z bali?
  • Jakie zalety ma górski domek?
  • Ile kosztuje drewniany dom z bali?

Domy z bali – poznaj ich rodzaje

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem lub wybudowaniem domu z bali, warto najpierw poznać różne rodzaje tego typu zabudowy. Pierwszym typem są domy drewniane całoroczne, w których można spokojnie mieszkać w sezonie zarówno letnim, jak i zimowym. Grube bale zapewniają doskonałą izolację przed zimnem podczas zimy, dlatego czasami wystarczy tylko kominek, by ogrzać wnętrze. Z kolei latem drewno nie przepuszcza ciepła, świetnie cyrkuluje powietrze i sprawia, że w pomieszczeniach panuje przyjemny chłód. Kolejną kategorią są sezonowe domy z bali, które mają znacznie mniejsze gabaryty od tych całorocznych, nie mają ogrzewania i służą właścicielom tylko w okresie wiosenno-letnim. Najczęściej sprawdzają się na działkach i są świetną odskocznią na weekend czy wakacje, by miejski gwar zamienić na sielskie życie wśród natury.

Jeśli chcesz poczuć się niczym w Zakopanem, wybierz typowo góralski projekt. Tego typu konstrukcje to kombinacja nakładanych na siebie bali. Nie łączy się ich jednak za pomocą gwoździ – tak jak w tradycyjnym stylu budownictwa. Jeśli w Twoich żyłach nie płynie typowo góralska krew, możesz zdecydować się na nowoczesne domy z bali. Wystarczy, że do typowo skandynawskiego, surowego projektu dodasz charakterystyczne elementy, np. front antresoli wyłożysz drewnianymi balami albo drewniane belki umieścisz na suficie, co będzie świetnie współgrało z minimalistycznym wyposażeniem mieszkania.

Górski domek – poznaj jego zalety

Typowo górski domek ma swoje zalety, które warto poznać, zanim jeszcze podejmie się decyzję o kupnie czy zabudowie. Na samym początku warto podkreślić, że drewniane domy z bali to wspomniana już wyżej oszczędność kosztów ogrzewania, ale także doskonała ochrona przed hałasem. Dom z bali jest dobrze wyciszony, dlatego wszelkie odgłosy nawet z przebiegającej obok ruchliwej ulicy nie będą przeszkadzać mieszkańcom.

Drewniane domy buduje się w ekspresowym tempie. Wystarczy tylko dobra ekipa, która zna się na rzeczy. Wnętrze góralskiego domku jest bardzo przytulne i nie trzeba martwić się w nim o kolor ścian. Drewno jest naturalnym i ekologicznym surowcem, który tworzy swoisty mikroklimat – korzystnie wpływający na mieszkańców. Dodatkowo drewno doskonale tłumi szkodliwe fale elektromagnetyczne. Decydując się na zakup lub budowę domu z bali, masz mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Drewno wpisuje się w różne style architektoniczne, dlatego przy urządzaniu swojego miejsca na ziemi można popisać się sporą kreatywnością.

Domy drewniane całoroczne i sezonowe – orientacyjne koszty

Koszty zakupu czy wybudowania domu całorocznego lub sezonowego, który wykonany jest z drewna, zależą oczywiście od metrażu, jakości materiałów oraz wielkości bali. Najtańszym rozwiązaniem są domy z sosnowych belek – odpowiednio wysuszonych i zaimpregnowanych. Jeżeli marzysz np. o solidnej górskiej chacie z dębowych desek – ceny automatycznie rosną. Średnio budynek w stanie surowym to koszt minimum 1000 zł/m². Aby od wykonawcy odebrać stan zamknięty – to 1500 zł/m². Gdy zażyczysz sobie dom drewniany urządzony pod klucz, przygotuj się na kwoty rzędu 2000-3000 zł/m². Oczywiście te ceny są orientacyjne i czasami zmieniają się jak w kalejdoskopie. Aby przejrzeć ofertę drewnianych domów z bali i sprawdzić, ile pieniędzy musisz przeznaczyć, wejdź tutaj i spośród licznych projektów wybierz dla siebie swój wymarzony górski domek!